AMASYA GÜMÜŞHACIKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ERCAN GÜLTEKİN'DEN 29 MAYIS İSTANBUL'UN FETHİ'NİN 571. YIL DÖNÜMÜ MESAJI

İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ERCAN GÜLTEKİN'DEN 29 MAYIS İSTANBUL'UN FETHİ'NİN 571. YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Değerli Öğrenciler, Kıymetli Veliler ve Saygıdeğer Eğitim Camiası,

Bugün, tarihimizin dönüm noktalarından biri olan İstanbul'un fethinin 571. yıl dönümünü büyük bir gururla kutlamaktayız. 29 Mayıs 1453, sadece bir fetih değil, bir çağın kapanıp yeni bir çağın açıldığı, medeniyetimizin temellerinin atıldığı müstesna bir gündür.

571 yıl önce, 29 Mayıs 1453'te Büyük Komutan Fatih Sultan Mehmet Han ve onun yiğit askerleri, tarihe altın harflerle yazılmış bir zaferle İstanbul'u fethederek bir imparatorluğun yükselişine vesile olmuşlardır. Bu fetih, aynı zamanda bilim, sanat ve kültür alanında da yeni kapılar açmış, İstanbul, doğu ve batı kültürlerinin buluşma noktası haline gelmiştir.

İstanbul'un fethi, sadece askeri bir zafer değil, aynı zamanda bir medeniyet zaferidir. Bu fetih ile birlikte Anadolu'nun batıya açılan kapısı aralanmış, farklı kültürlerin ve inançların bir arada barış içinde yaşayacağı bir coğrafya oluşmuştur. Bu fetih, bilim, sanat ve kültür alanında da yeni kapılar açmış, İstanbul'u doğu ve batı kültürlerinin buluşma noktası haline getirmiştir. İstanbul'un fethi, milletimizin azim ve kararlılığının bir göstergesidir. Bu ruh, bugün de milletimizi birlik ve beraberliğe, kalkınmaya ve gelişmeye taşımaktadır.

Ecdadımızın bize bıraktığı bu mirası layıkıyla anlamak ve anlatmak, gelecek nesillere aktarmak hepimizin en önemli görevidir. Eğitim kurumları olarak bizler de bu bilinçle hareket ederek, gençlerimize tarihimizi ve kültürel değerlerimizi en iyi şekilde öğretme gayreti içerisindeyiz.

Bu anlamlı günde, başta Fatih Sultan Mehmet Han ve kahraman ordusu olmak üzere, İstanbul'un Fethi'nin 571. yıl dönümünü kutluyor, şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Saygılarımla,

Ercan GÜLTEKİN

İlçe Millî Eğitim Müdürü

Cumara Mahallesi, Zübeyde Hanım Blv. Hükümet Konağı, Posta Kodu 05700 Gümüşhacıköy/Amasya - 358 7171015

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.