AMASYA GÜMÜŞHACIKÖY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Coşkuyla Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü çelenk sunma programı saat 09.15 te Cumhuriyet Meydanında yapıldı.

Çelenk sunma programına Belediye Başkanı Zehra ÖZYOL, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan GÜLTEKİN, protokol üyeleri, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve Milli Marşımızın söylenmesinden sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan GÜLTEKİN Atatürk Anıtına çelenk sundu.

24 Kasım Öğretmenler Günü tören programı saat 10.00 da Öğretmenevi konferans salonunda başladı.

Programda; Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Dr. İsmet YILMAZ’ ın “Öğretmenler Günü Mesajı”nın okunması, Mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına Gümüşhacıköy Hasan Coci Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Engin MADAN’ın konuşması, Emekli öğretmenler adına Emekli öğretmen Süleyman TONKUŞ ‘ un konuşması, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan GÜLTEKİN ’nin konuşması, Kaymakam Sayın Mehmet Çağatay ÇAKAL’ ın konuşması, Gümüşhacıköy Hasan Coci Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Öğretmenlerin Katlanmak Zorunda Olduğu Sekiz Durum” adlı video, Gümüşhacıköy Hasan Coci Anadolu Lisesi Felsefe Öğretmeni Burcu YÖNEY’in “Dünyanın Bütün Çiçekleri” adlı şiiri, Gümüşhacıköy Mehmetpaşa Ortaokulu Müzik Öğretmeni Diriliş USTA tarafından yönetilen öğretmenler korosunun şarkılarını seslendirmesi, Gümüşhacıköy Hasan Coci Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Elif HOPANCI tarafından hazırlanan tiyatro gösterisinin sahnelenmesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen yarışmalarda birinci olan eserlerin okunması, Şehit öğretmenlerin anılması, göreve yeni başlayan öğretmenlerimizin Yemin Töreni, Gümüşhacıköy Hasan Coci Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Muallim” isimli klibin izlenmesi, ve son olarak Kaymakam Sayın Mehmet Çağatay ÇAKAL , Belediye Başkanı Zehra ÖZYOL ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan GÜLTEKİN tarafından emekli olan öğretmenlere “Hizmet Şeref Belgeleri” nin verilmesi, resim, şiir ve kompozisyon ve spor yarışmalarında dereceye giren öğretmenler ve öğrencilerin ödüllerinin verilmesi yer aldı.

Programda İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan GÜLTEKİN yaptığı konuşmasında; “Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Bundan dolayı da karşısına çıkabilecek zorluklar kendisini yıldırmayacaktır, yıldırmamalıdır.

Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir, öğretmen.

Öğretmen bir ayna olmalıdır. Kendisine bakanlar iyiyi, doğruyu, hoşgörüyü, geleceği görmelidir.

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir.

Bir insanı kurtarmanın, bir âlemi kurtarmak kadar önemli olduğu çok iyi bilinmelidir. Çünkü iyi eğitilen bir insan, huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demektir. Başağın yetişmesine engel, zararlı otlar değil; çiftçinin ihmalidir. Bunun için muhatabı insan olan öğretmenlerin yapacağı bir hatanın telafisi yoktur.

Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız; kelebeklerini ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunanın, sevgiyi hak etmesi gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.

Kendini kontrol edemeyen bir öğretmen, öğrencisini hiç kontrol edemez. Kendi eksikliğini gören ve onu tamamlayan bir öğretmen, başarıya adaydır. Öğretmenlerin başarılı olmaktan başka bir seçeneği yoktur. Olsaydı öğretmen olmazdı. Öğretmen her şey değil, her şeye açılan kapı olmalı. Dolayısıyla öğretmen başarıyı hedef almalı, mükemmel olmayı değil.

Baş döndürücü bir gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bunun için öğretmenlerin kendilerini yenilemeleri, gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir. Öğretmen, hayatının her aşamasını planlamalıdır. Planı olmayanlar, başkalarının planına uymak zorunda kalırlar. Öğretmen yarını bir gün önceden yaşayan kişi olmalıdır. Onun hayalleri olmazsa, başkalarının hayallerinin de önemi olmayacaktır. Öğretmen, yaptıkları kadar yapamadıklarından da sorumludur. Meşhur bir filozofa: Servet ayaklarınızın altında olduğu halde neden bu kadar fakirsiniz, diye sorulduğunda, Ona ulaşmak için eğilmek lazım da ondan, demiş. Öğretmenin kendindeki gücü fark etmesi, harekete geçirmesi ve elindeki işlenmeyi bekleyen servetin kıymetini bilmesi gerekir. Çeşitli bahanelerin ardına sığınarak kendindeki bu gücü ve serveti eritmemelidir.

Yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, her an muhtaç olduğumuz doktor, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır öğretmen. Bugünü değil yarını düşünürsek gelecek çok daha iyi olacaktır. Bunu da biz öğretmenler başaracaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; öğretmenler günümüzü kutlar, ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi saygı ve rahmetle anar, siz değerli meslektaşlarıma, başarı, sağlık ve mutluluk dileklerimle saygılar sunarım. “Dedi.

24-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-2017

Zübeyde Hanım Blv. Cumara Mahallesi, No 36 Posta Kodu 05700 Gümüşhacıköy/Amasya - 358 7171015

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.